۰۷ دی ۱۳۹۰

دو فعال مدنی بامیان بازداشت شدند!

شب گذشته دو نفر از فعالین جامعه مدنی توسط نیروهای امنیتی دستگیر و شب را در بازداشت سپری کردند، ابتهاج حجتی یک نفر از فعالان جامعه مدنی در بامیان به خبرنگار جمهور می گوید:  ”علت دستگیری افراد متذکره برخوردهای سیاسی می باشد، او تصریح میکند اعضای جامعه مدنی مخصوصاً افراد دستگیر شده، بدلیل اینکه علیه نارساییهای حکومت محلی در این اواخر در بامیان دست به اعتراض مدنی زده بودند، مورد پیگرد قرار گرفته اند.
ابتهاج می گوید: “روز یکشنبه مقام ریاست دانشگاه بامیان از فعالین مدنی بامیان خواهان دو عراده موتر گردید تا یک تعداد مهمانان خود را به شهرک ضحاک ببریم، ما این موترها را آماده کردیم، وقتی به دانشگاه رفتیم؛ در حالیکه دانشگاه رخصت بود و ایام رخصتی دانشگاه می باشد سه تا دانشجو، به شکل عقده مندانه و به تحریک معاونیت ولایت بامیان، با آقای عبدالله برات و داود وصل، همکاران ما برخورد لفظی کردند که بعد از جانب یکی از دانشجویان فوق، بالای همکارانمان حمله فیزیکی صورت گرفت و همکاران ما از خود دفاع کردند، وقتی ما مهمانان را به جای متذکره بردیم و دوباره بازگشتیم دیدیم که دانشجوی متذکره عریضه ای را مزین به مهر و امضای معاون ولایت بامیان به قومندانی، تسلیم نموده است که در نتیجه آن، پولیس همکاران ما را دستگیر نمود.”
این فعال جامعه مدنی می افزاید: تعدادی از افراد زورمند که ارزشی به دموکراسی و مردمسالاری قایل نیستند و در مقامهای بلند دولتی تکیه زده اند، در بسیاری موارد و بطورخاص در قضیه پیش آمده ما را تهدیدهای تلفنی کرده اند که برای ما و جامعه مدنی بامیان خیلی نگران کننده است.
وی در پاسخ به پرسش خبرگزاری جمهور که کدام افراد شما را تهدید تلفنی کرده اند؟ گفت: “یکی از وکلای مردم بامیان در مجلس نمایندگان ما را تهدید تلفنی می کند و می گوید که اعضای جامعه مدنی چه کسانی هستند که دست به دفاع از حقوق مردم بامیان می زنند؟”
آقای ابتهاج می افزاید: جامعه مدنی بامیان شکایت خود را به شورای ولایتی، دفتریوناما وکمیسیون حقوق بشر، طی شکایتنامه ای رسمی سپرده است ولی تاکنون در این مورد تصمیم جدی از طرف نهادهای فوق صورت نگرفته است. وی از دولت افغانستان و مخصوصاً مقام ولایت می خواهد، هرچه زودتر جلوی چنین زورگویی ها و تهدیدها را بگیرد تا باشد فعالان جامعه مدنی و رسانه ها بدون هراس به فعالیت شان ادامه دهند.
در همین حال، احمد علی­ یارزاده مسئول مطبوعاتی قومندانی امنیه بامیان به خبرگزاری جمهور می گوید: “پولیس بامیان، عبدالله برات و داود وصل دو تن از اعضای جامعه مدنی را بخاطر عریضه عبدالحمید ولد محمدحسین دانشجوی سال دوم دانشگاه بامیان که از طرف این افراد مورد لت وکوب قرار گرفته بود، بازداشت کرده است.”
آقای علی­ یار مسایل سیاسی را در امر بازداشت دو تن از افراد جامعه مدنی به شدت رد میکند و می افزاید: دانشجوی متضرّر طی دو عریضه خواهان بازداشت افراد فوق گردیده بود که پولیس اقدام به دستگیری آنها کرد.
سخنگوی قومندانی امنیه بامیان تأکید می کند؛ دوسیه افراد فوق، یک دوسیه جزایی می باشد و بعد از حل آن، افراد نامبرده رها خواهند شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

پست ویژه

بوی خوشِ کاغذ؛ خداحافظ رسانه‌های چاپی

  شاید خداحافظی با رسانه‌های چاپی برای بسیاری از روزنامه‌نگاران و خوانندگان روزنامه‌ها نگران کننده و حتی پذیرفتن آن سخت باشد، اما تحولی اس...