۲۱ بهمن ۱۳۹۰

یک عکاس افغان دو جایزه معتبر جهانی را به دست آورد

مسعود حسینی به همراه همسرش فرزانه وحیدی
دویچه وله
مسعود حسینی، عکاس خبرگزاری فرانسه در افغانستان روز جمعه، 21 دلو / 10 فبروری، توانست در دو مسابقه بین المللی عکاسی در دو بخش متفاوت مقام اول و دوم را کسب کند.
عکس ساموئل آراندا جایزه اول موسسه "ورلد پرس فوتو" را از آن خود کرد.
عکس خبری این عکاس جوان از سوی موسسه بین المللی عکس "پویی" به عنوان اولین عکس خبری تاثیرگذار در جهان در سال 2011 انتخاب شد. همزمان، این عکس در میان یکصد و یکهزار عکسی که از سراسر جهان برای شرکت در این مسابقه ارسال شده بود، از سوی موسسه "ورلد پرس فوتو" در بخش تک عکس خبری عاجل رتبه دوم را گرفت.
این عکس که ترانه اکبری، دختری دوازده ساله با لباس سبز را در میان جمعی از کشته و زخمی شدگان یک حمله انتحاری در عاشورای سال روان (6 دسامبر2011 ) نشان می دهد. در این حمله بیش از هشتاد نفر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

مسعود حسینی، عکاس خبری خبرگزاری فرانسه در کابل مسعود حسینی، عکاس خبری خبرگزاری فرانسه در کابل
رتبه اول را در بخش عمومی آژانس " ورلد پرس فوتو" عکس ساموئل آراندا یک عکاس اسپانیایی تبار از آن خود کرد. این عکس یک زن با حجاب پوشیده اسلامی را نشان می دهد که یکی از بستگان زخمی اش را در یک مسجد پس از دیگری ها میان هواخواهان و مخالفان دولت علی عبدالله صالح به آغوش کشیده است.
مسعود حسینی عکاسی را هنگامی آغاز کرد که به عنوان یک مهاجر افغان در ایران زندگی می کرد. او پس از بازگشت به افغانستان، در سال 2002 در بخش عکاسی موسسه فرهنگی آینه در کابل فعالیت خود را شروع کرد و همزمان توانست از تجربیات رضا دقتی و منوچهر دقتی دو عکاس نامدار ایرانی فرانسوی استفاده کند.
مسعود می گوید: "با رسانه های معتبر جهانی همانند مجله اشپیگل آلمان، ساندی تایمز و چندین روزنامه معتبر دیگر جهان همکاری آزاد داشته ام تا اینکه در سال 2007 رسما به عنوان فوتوژورنالیست وارد خبرگذاری فرانسه در کابل شدم".
عکس های مسعود حسینی قبل از این هم در مسابقات ملی و بین المللی از جمله مسابقات جنوب آسیا مقام کسب کرده اند.
عکاسی تنها بر شهرت وی تاثیر نگذاشته، بلکه حتا زندگی فردی او را متاثر ساخت. او چند سال بعد همراه با فرزانه واحدی یکی از زنان مشهور در حرفه ی فوتوژورنالیزم زندگی مشترک را آغاز کرد.

او در مورد همسرش می گوید: "خانمم همصنفی ام بود در یک دوره آموزشی عکاسی؛ و از همانجا با هم آشنا شدیم. دیزاین خانه مان هم پر از عکس است. هر دو عاشق عکاسی هستیم و زندگی مان را همانند یک عکس کمپوزیشن می کنیم؛ اما گاهی رقابت میان من و فرزانه باعث می شود بینمان گفتگو هم پیش بیاید".
مسعود و فرزانه تاکنون چندین نمایشگاه عکس ملی و بین المللی را از جمله در شهر برلین آلمان برگذار کرده اند.
عکس ساموئل آراندا جایزه اول موسسه "ورلد پرس فوتو" را از آن خود کرد. مسابقه و رده بندی عکسهای خبری از سوی موسسه معتبر "ورلد پرس فوتو" و "پویی" همه ساله برگذار می شود. این موسسات عکس های خبری در بخش های مختلف مانند سیاست، اقتصاد، ورزش و دیگر رده ها را از سراسر جهان ارزیابی می کنند.
در ده سال گذشته با روی کار آمدن رسانه های مختلف در افغانستان حرفه عکاسی نیز رو به رشد بوده است و در چند مورد عکس های عکاسان افغان جایزه هایی را از ان خود کرده اند.
برای تماشای عکس مسعود حسینی در "پویی" و "ورلد پرس فوتو" اینجا را کلیک کنید
دویچه وله / رضا شیرمحمدی
ویراستار: عاصف حسینی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

پست ویژه

بوی خوشِ کاغذ؛ خداحافظ رسانه‌های چاپی

  شاید خداحافظی با رسانه‌های چاپی برای بسیاری از روزنامه‌نگاران و خوانندگان روزنامه‌ها نگران کننده و حتی پذیرفتن آن سخت باشد، اما تحولی اس...