۲۸ بهمن ۱۳۹۶

تجهیزات داعش در شمال توسط چرخبال‌های نظامی تامین می‌شود

سه ماه قبل یک مسوول محلی در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان در تماس تلفنی بمن گفت که چرخبال‌های نظامی شب‌هنگام در مناطق تحت کنترول گروه قاری حکمت‌الله مسوول داعش در شمال پرواز کرده و به این گروه تجهیزات نظامی پرتاب می‌کنند.
منبع به عنوان شاهد رویداد گفته بود که در ابتدا آنان فکر می‌کردند چرخبال‌ها به مواضع نیروهای امنیتی که در محاصره داعش بودند تجهیزات می‌رسانند، اما بعداً دریافتند که همه تجهیزات و تسلیحات نظامی بصورت عمدی به مواضع داعش پرتاب شده است. این تجهیزات شامل راکت، کلاشنکوف، ماین، سلاح‌های دراگنوف، دوربین شب و انواع تفنگچه و صندوق‌های مهمات بودند که داعش یک ماه بعد از آن عملیات‌های تهاجمی را علیه طالبان و نیروهای دولتی در درزاب راه اندازی نمود.
اکنون الکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه در کابل مدعی شده است که برخی چرخبال‌های نظامی ناشناس، جنگجویان وابسته به گروه داعش را در قسمت ‌های از شمال افغانستان حمایت تسلیحاتی می‌کنند. سفیر روسیه در کابل، به خبرگزاری تاس روسیه گفته است: «متاسفانه به گونه رسمی نه کابل و نه شرکای غربی ما قادر به ارائه اطلاعات دقیق و معتبر درباره منشأ و اهداف بالگردهای ناشناسی که در سراسر افغانستان پرواز می‌کنند، نداده‌اند.»
به نقل از یورو نیوز، به گفته مانتیتیسکی این بالگردها «احتمالا در حمل و نقل هراس‌افکنان» و نیز «انتقال تجهیزات مورد نیاز» آنها شرکت دارند. این دیپلمات روس هم‌چنین حکومت کابل را متهم ساخته است که از ارایۀ اطلاعات دربارۀ چگونگی انتقال گروه داعش به شمال افغانستان، اطلاعاتی به‌دست نمی‌دهد. تاس می‌نویسد که سفیر روسیه در کابل بارها این موضوع را با یوناما، هیئت معاونت افغانستان سازمان ملل مطرح کرده‌ است. اخیراً حامدکرزی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار راشاتودی در لندن، در پاسخ به پرسشی در مورد این که آیا آمریکا از پایگاه‌های خود در افغانستان برای کمک به داعش استفاده می‌کند، گفت که این موضوع اکنون «از مرز تردید و گمان فراتر» رفته است.