۱۵ بهمن ۱۳۹۰

نقد کتاب"نقش شکار آهو" اثر داکتر حمیرا قادری از سوی خانه ادبیات افغانستان


این برنامه ادبی روز پنج شنبه در دانشگاه ابن سینا برگزار شد که سید ضیا قاسمی و خسرو مانی به نقد رمان خانم قادری پرداختند.
حمیرا قادری در سال 1358 در هرات به دنیا آمده و کتاب های "نقره دختر دریای کابل"، گوشواره انیس" و "بررسی روند داستان نویسی" در افغانستان از دیگر نوشته های خانم قادری است.
 حمیرا قادری از نویسندگانی است که توانسته است به زبان خاص خود نزدیک شود
چندی پیش خانم قادری برنده جایزه ادبی صادق هدایت در ایران شده بود که از جمله باارزش ترین جایزه های ادبی فارسی به شمار می رود.
خسرو مانی، از منتقدان رمان حمیرا قادری ، داستان نویسی را از مسایل جنجال برانگیز ادبیات خوانده، افزود که گرایش بیش از اندازه به تکنیک پردازی در نوشته های نسل جدید، از مشکلات جدی کارهای ادبی به شمار می رود.
مانی گفت که پرداختن به مسایل جنسی، حقوق بشر، حقوق زن و امثال آن، باعث جذب مخاطب می شود و از سویی هم این مسایل از جمله "مسایل روز" هستند که بیشتر جنبه تجارتی نویسندگی داشته و ارزش هنری یک اثر را کاهش می دهد.
خسرو مانی کتاب "نقش شکار آهو" را نیز از جمله کتاب های خواند که در آن جنبه تجارتی نویسندگی در آن بیشتر دیده می شود.
به گفته خسرو مانی، رمان های "سنگ صبور" و "بادبادک باز" نیز به نسبت جنبه های جنسی و اروتیک آن، برنده جایزه های زیادی شده است.
حمیرا قادری، نویسنده نقد پذیر
سید ضیا قاسمی از دیگر منتقدان این برنامه، حمیرا قادری را از نویسندگان "نقد پذیر" زن در افغانستان خوانده، افزود که خانم قادری از محدود نویسندگانی است که می توان در نقد اثر او از جدیت کار گرفت.
آقای قاسمی گفت که در کتاب "نقش شکار آهو" داستان به گونه ی غیر واضح بیان شده است طوری که خواننده را با مشکل مواجه می کند.
سید ضیا قاسمی افزود که در بسیاری از رمان ها و فیلم های سینمایی، نویسنده در داستان، معماهایی ایجاد می کند که جواب این معماها در آخر داستان بدون اینکه خواننده را مجبور به بازگشت به اول یا وسط داستان کند، روشن می شود.
به گفته قاسمی،در "نقش شکار آهو" این معما ها به صورت واضح گره گشایی نشده  و خواننده را مجبور می کند تا به عقب برگردد.
آقای قاسمی گْنگ بودن داستان در کتاب"نقش شکار آهو" را از نقص های عمده این اثر خواند.
به گفته ضیا قاسمی، احساسات زنانه و گنجانیدن مضامین بومی در داستان، از ویژگی های موفق این کتاب (نقش شکار آهو) به شمار می رود.
موضوع رمان"نقش شکار آهو" چالش ها و مشکلات یک بیوه زن هراتی است که پس از سال ها دوری به مادر و خواهر خود قصه می کند.
این کتاب به لهجه هراتی نوشته شده است و در برخی صفحات آن، اوج احساسات زنانه مشاهده می شود.
نبود نویسنده و شاعر زن در ادبیات فارسی مخصوصا حوزه افغانستان، از چالش های مهم فراروی ادبیات کشور به شمار می رود.
خانم قادری از معدود نویسندگان زن است که تا به حال چندین کتاب به چاپ رسانده است.
محتوای آثار داکتر حمیرا قادری بیشتر اجتماعی بوده، دردها و مشکلات اجتماعی را بیان می کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

پست ویژه

بوی خوشِ کاغذ؛ خداحافظ رسانه‌های چاپی

  شاید خداحافظی با رسانه‌های چاپی برای بسیاری از روزنامه‌نگاران و خوانندگان روزنامه‌ها نگران کننده و حتی پذیرفتن آن سخت باشد، اما تحولی اس...